Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

لذت بردن از هیچ

لذت بردن از هیچ

اسلاوی ژیژک: کیف بردن از شئی خاص که نیازی ویژه را برطرف می‌کند؛ اما هم‌زمان وعده‌ی چیزی بیشتر را می‌دهد.


یکی از پرطرفدارترین محصولات شکلاتی پرفروش در سراسر اروپای مرکزی، با نام تجاری کیندر سورپرایز، تخم‌مرغ‌های شکلاتی توخالی‌ای هستند که ورق‌های آلومینیومی رنگی و براقی آنها را در برگرفته‌اند.
وقتی کسی پوشش شکلات را برمی‌دارد و تخم‌مرغ را می‌شکند، اسباب‌بازی پلاستیکیِ کوچکی (قسمت‌های تشکیل‌دهنده‌ی یک اسباب‌بازی) را داخل آن پیدا می‌کند. کودکی که این تخم‌مرغ شکلاتی را می‌خرد معمولاً با هیجان و به سرعت پوست شکلات را پاره می‌کند البته این عجله نه برای خوردن شکلات بلکه برای دیدن محتوی درون شکلات شکسته است که خوردنش به بعد از رؤیت اسباب‌بازی موکول می‌شود.

 آیا این مصداق مناسبی نیست برای آنچه تحلیل‌گر فرانسوی، ژاک لاکان می‌گوید: «تو را بسیار دوست دارم اما به نحوی غیرقابل‌توصیف چیزی را در درون تو بیش از خودت دوست دارم، بنابراین نابودت می‌کنم.»
آیا حقیقتاً این اسباب‌بازی همان ابژه‌ی کوچک a نیست؟ ابژه‌ای کوچک در مرکز آرزوی ما، گنجی نهان، در کانون آنچه آرزو داریم.
این فضای تهی در مرکز آرزوهای ما گویای شکافی ساختاری است که برحسب آن هیچ محصولی آن خواسته‌ی حقیقی ما نیست و هیچ‌چیزی پاسخگوی توقعاتی نیست که خودش و تصورش برای ما به وجود آورده است.

 در آغاز دهه 70، لاکان با استمداد از مفهوم ارزش اضافیِ مارکس و عاملیت آن در نظام سرمایه‌داری، ابژه‌ی کوچک a را همان کیفِ اضافی می‌شمارد.
کیف بردن از هیچ.
کیف بردن از شئی خاص که نیازی ویژه را برطرف می‌کند؛ اما هم‌زمان وعده‌ی چیزی بیشتر را می‌دهد.
لذتی ژرف که در فانتزی رخ می‌دهد. تمام تبلیغات ناحیه‌ی تخیل را نشانه‌گیری می‌کنند و اسباب‌بازی پلاستیکی نتیجه‌ی اشاعه‌ی این شعار اسرارآمیز بیهوده است:
«با محصول ما، نه تنها شکلاتی خوشمزه می‌خورید بلکه اسباب‌بازی پلاستیکی (کاملاً بی‌مصرفی) نیز خواهید داشت.»

 تخم‌مرغ شکلاتی کیندر فرمولی ارائه می‌کند برای تمامی محصولاتی که وعده‌ی چیزی «بیشتر» را می‌دهند. مثلاً یک دستگاه پخش دی‌وی‌دی بخرید و پنج عدد دی‌وی‌دی رایگان هدیه بگیرید. یا در نمونه‌ای صریح‌تر «با خرید این خمیردندان از یک‌سوم حجم بیشتر بهره ببرید.»

 عملکرد این واژه‌ی «بیشتر» جبران فقدانِ واژه‌ی «کمتر» است تا جایگزینی برای این حقیقت باشد که یک محصول هرگز وعده‌ی خود را عملی نمی‌کند. به بیانی دیگر، ما با کالای حقیقی به معنای محصولی که نیازی به موارد جانبی ندارد و هر آنچه وعده داده است را در بردارد و شعارش این است که "به همان میزان که هزینه می‌کنید به دست می‌آورید، نه کمتر و نه بیشتر"، سر و کار نداریم.

به نقل از: آنالیتیک تراپی

ارسال نظر

ویترین کتابهای دبستانک

برای دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب کتاب مناسب می توانید در تلگرام به این آی دی پیام دهید
@dabestanak_admin
کانال دبستانک dabestanak@

تلفن تماس 02188801371
ایمیل info@dabes.ir

آمار

  • بازدید امروز: 45
  • بازدید دیروز: 24
  • بازدید کل: 46350