Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

«زندگی من» و دیگران

«زندگی من» و دیگران

سیدرضا تهامی: گفت‌وگو با نوچوان، بخش اصلی قضیه را تشکیل می‌دهد.

یکی از مادران پرسش‌هایی درباره‌ی نوجوان 12ساله‌اش مطرح کرده و خواستار کمک فکری در این‌باره شده است. نوجوان او درباره برخی مسائل و من‌ جمله ساعت بیرون رفتن از خانه و برگشتن به خانه گفته است که «این زندگی خودم است و خودم بای درباره‌اش تصمیم بگیرم».
پرسش این مادر درباره‌ی نحوه‌ی صحیح برخورد با چنین موقعیتی است و این که در بحث با او درباره‌ی چه چیزهایی بحث شود.
ایشان می‌دانند که محروم‌کردن فرزند از امکانات، راه صحیحی نیست و می‌پرسند «آیا به او تاکید کنیم که در این صورت چه چیزهایی ممکن است پیش بیاید و چه چیزهایی را از دست خواهد داد؟»

در درجه‌ی اول نباید گذاشت که یک نوجوان 12 ساله به مرحله‌ای برسد که بخواهد در مورد مسائلی چون زمان بیرون رفتن یا بازگشت، چنین حرفی بزند که زندگی خودم است و چنین و چنان. این کار ممکن است اما بحث آن، فرصت دیگری می‌طلبد.

بالاخره در موارد بسیاری پیش می‌آید که نمی‌شود همه چیز را کنترل کرد و نوجوانان، خواستار چیزهایی می‌شوند که به زیانشان است. در این مورد چه باید کرد؟

تعدادی از نکات را یادآوری می‌کنیم. با این تاکید که بسیار دیگری نیز هست که هر کس با توجه به تجربه‌ی خود می‌تواند دریابد.

1. ابتدا این مساله را روشن کنیم که در مورد مثال گفته شده (ساعت بیرون ماندن از خانه)، نباید فقط روی ساعات شب تکیه کرد. بسیاری از خطرهایی که شب‌ها در کمین نوجوانان (یا حتی بزرگسالان) تنهاست، در روز هم وجود دارد. بنابراین مساله را باید کلی‌تر و جامع‌تر نگاه کرد. بنابراین در گفتگو با نوجوان باید هم‌چنین به مواردی بپردازیم که او ممکن است از آن‌ها زیان ببیند. حتی در ساعاتی که با اطلاع والدین، در جایی بیرون از خانه است. او را نباید بترسانیم اما بی‌اطلاع هم نباید بماند.

2. مفهوم قانون باید به روشنی و شفافیت برای نوجوان تشریح شود. ممکن است معنی آن را بداند اما محتوای آن را به احتمال زیاد نمی‌تواند لمس کند. او باید بداند که همه‌ی افراد جامعه (چه کوچک، چه بزرگ) باید قوانین جامعه را رعایت کنند و حق تخطی از قوانین را ندارند. همان‌طور که پدر و مادر او ندارند (حتی در مواردی که میلشان نیست به قانون جامعه گردن می‌نهند) او نیز باید به قوانین جامعه‌ی کوچک‌تری که در آن است (یعنی خانواده) گردن بنهد.

3. حتما لازم است که روی فواید قانون تاکید شود نه فقط روی ممنوعیت‌ها. او باید بداند وقتی پدرش ناگزیر است پشت چراغ قرمز توقف کند به این دلیل است که ممکن است در صورت عدم توقف، اتومبیل دیگری با او تصادف کند و خسارات سنگینی را موجب شود.

4. او باید بداند که طبق قوانین جامعه‌ی بزرگ، سرپرستی خانواده‌اش به عهده‌ی پدر یا مادر (یا یکی از بستگان) است و طبق همان قوانین سرپرست خانواده در برابر افراد خانواده مسئول است بنابراین همان‌طور که او نمی‌تواند بگوید «این اتومبیل خودم است و دلم می‌خواهد از چراغ قرمز رد بشوم»، آن نوجوان هم نمی‌تواند بگوید «این زندگی من است و هر وقت دلم خواست به خانه می‌آیم.»

5. اساس کار باید با توضیح و گفت‌وگو باشد اما چارچوب کار را باید قاطعیت کامل تکیل دهد. این تصور اشتباهی است که آموزش نوین می‌گوید باید در همه‌ی موارد با کودک یا نوجوان به نرمی رفتار کرد و حق انتخاب او را رعایت کرد. به هیچ‌وجه این حرف درست شامل همه‌ي موارد و مثلا کارهای خطرآفرین یا توهین‌آمیز برای خودش یا دیگران نمی‌شود. هیچ پدر و مادر نرم‌مزاجی هم اگر ببیند کودکی دو سه ساله دارد چنگال را داخل پریز برق می‌کند نمی‌نشیند و از دور نمی‌گوید «عزیزم این کار درست نیست!» بلکه بلند می‌شود و به سرعت جلوی کودک را می‌گیرد. (البته در مورد کودک سه ساله، یک والد باهوش و آگاه این جلوگیری و آموزش درباره‌ی آن را به بازی تبدیل می‌کند.)

در مورد نوجوان هم خطر بیرون ماندن و تنهایی او در جامعه، خطری کم‌تر از فرو کردن چنگال در پریز برق نیست. منتهی روش‌های اعمال قاطعیت در مورد او متفاوت است. ضمن آن‌که گفت‌وگو با او بخش اصلی قضیه را تشکیل می‌دهد.

6. در قانون جامعه، کودکان تا 18 سالگی تحت سرپرستی پدر و مادر هستند. این مساله شامل تامین نیازهای زندگی هم می‌شود که اکثر خانواده‌ها پس از هجده سالگی نیز تا سال‌ها ادامه می‌یابد. به هر حال در این مرحله، کودک یا نوجوان باید بداند تامین هزینه‌های زندگی نیز یکی از ملزومات زندگی است. کسی که می‌گوید این زندگی من است، پیش از آن باید توانایی کسب درآمد و چرخاندن امور زندگی را کسب کرده باشد.

همان‌گونه که گفتیم بحث به این نکات محدود نمی‌شود و از زاویه‌های مختلف دیگر نیز می‌توان به آن ورود کرد.

ارسال نظر

ویترین کتابهای دبستانک

برای دریافت مشاوره رایگان برای انتخاب کتاب مناسب می توانید در تلگرام به این آی دی پیام دهید
@dabestanak_admin
کانال دبستانک dabestanak@

تلفن تماس 02188801371
ایمیل info@dabes.ir

آمار

  • بازدید امروز: 38
  • بازدید دیروز: 24
  • بازدید کل: 46343