Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

آیا در درس ریاضی ضعیف هستند؟

آیا در درس ریاضی ضعیف هستند؟

ما اعتقاد داریم نه فقط نخبگان، حتی اگر صد هزار نفر باشند، که اکثریت دانش‌آموزان ایران می‌توانند به درک بالایی در ریاضیات برسند.

یک حکم غلط در جامعه جاری‌ست که بچه‌ها از ریاضی خوششان نمی‌آید یا در ریاضی ضعیف هستند.
به همین دلیل والدینِ نگران همه‌ی هم و غم خود را روی تقویت درس ریاضی فرزندشان می‌گذارند.

در حالی که قضیه چیز دیگری‌ست و نمی‌دانند. به داستان زیر توجه کنید:

احمد کلاس چهارم دبستان است. مادرش او را برای خرید چند قلم کالا به سوپری سر کوچه می‌فرستد: «این اسکناس ده هزارتومانی را بگیر، دو کیلو قند بخر که کیلویی 2100 تومان است. سه‌تا بستنی پانصدتومانی بگیر. یک دفتر دو هزار تومانی و یک بسته کبریت دویست تومانی». احمد بسرعت می‌رود و جنس‌ها را به ممدآقا می‌گوید. او هم اجناس را در زنبیل احمد می‌گذارد (زنبیل می‌برند که کیسه‌ی اضافی نگیرند) و یک دو هزار تومانی هم به احمد می دهد. اما احمد درجا اعتراض می‌کند.
- صدتومان دیگر باید لطف کنید. دو کیلو قند می‌شود چهار و دویست، با سه ...
ممدآقا این‌بار با ماشین حساب جمع می‌کند، معذرت می‌خواهد و یک صدتومانی هم به احمد می‌دهد.

در خانه مادر احمد یکی از بستنی‌ها و دفتر را به اضافه همان صدتومانی به احمد می‌دهد و او را بخاطر دقتش تشویق می‌کند. بعد پدر احمد تصمیم می‌گیرد این خاطره را به روش درسی ثبت کند. به احمد می‌گوید بیا این مساله را حل کن: روزی یک نفر که اسکناسی ده‌هزارتومانی داشت، دو کیلو قند 2100 تومانی خرید و سه تا بستنی ... و حالا چقدر برایش مانده است؟

احمد یک ربع بر و بر به مساله و کلمات و اعداد نگاه می‌کند، حاصل کار فقط دو سه خط بی‌ربط است و یک تکه بستنی که روی همان دفتر می‌افتد؟
@dabestanak
به نظر شما چرا این‌طور است؟
ساده است. چون ریاضی بچه‌ها خوب است. مسائل را اگر شفاهی گفته شوند، می‌فهمند و حل می‌کنند. اما سواد خواندنشان کم است. سواد خواندن با روخوانی فرق دارد. احمد در این‌جا می‌تواند متن را بخواند اما چشمش و ذهنش در درک ارتباط میان کلمات و جملات و از آن مهم‌تر در درک ارتباط میان کلمات و اعداد و علائم ضعیف است.

او در خواندن ضعف دارد. نه ریاضی. نه حتی در روخوانی

کار با کتاب‌های سواد خواندن اگر با دقت انجام شود، در مدت کوتاهی به افزایش درک مفاهیم ریاضی و درک مفاهیم درس علوم منجر می‌شود.

لینک خرید کتاب‌های سواد خواندن http://goo.gl/uk3Pu1

یک باور غلط وجود دارد که گویا دانش‌آموزان ایرانی در درس ریاضی ضعیف هستند. آیا واقعا چنین است؟

آیا زنده‌یاد دکتر مریم میرزاخانی که به عنوان یکی از ده مغز برتر در محافل علمی آمریکا معرفی شد، یک استثنا بود؟

آقای مهندس احمد میرزاخانی، پدر گرامی ایشان در مراسمی که امروز در موسسه‌ی خیریه‌شان (رعد) برای مریم برگزار شد چنین گفتند:

«از دختر من خیلی بهتر وجود دارد که باید پیدا شود. طالقانی میگفت مصداق "بای ذنب قتلت" هراستعداد زنده به گورشده است، بهتر ازمریم هست و باید پیدایشان کنیم.
از مریم اسطوره نسازید. دختران ما باید به این باور برسند که آن‌ها هم می‌توانند مریم باشند.
مریم مشتی بود نمونه خروار. ما خروارها مریم در جامعه داریم که باید آن‌ها را دریابیم.
به طور متوسط در ایران يك الی يك و نيم میلیون بچه به دنیا می‌آید که معمولا پنج درصد آن‌ها از هوش بالایی برخوردارند. از این ٧٥ هزار کودک باهوش خیلی‌ها به خاطر خانواده و مدرسه و ... نمی‌توانند رشد کنند. »
توجه کنید که این‌ها را پدر مریم میرزاخانی گفته است نه دیگران.

آیا انبوه نخبگان ایرانی هم که در آزمون‌های دانشگاه پرینستون و سایر مراکز معتبر، بهترین نمرات را کسب می‌کنند، استثنا هستند؟

واقعیت چیست؟

ما اعتقاد داریم نه فقط نخبگان، حتی اگر صد هزار نفر باشند، که اکثریت دانش‌آموزان ایران می‌توانند به درک بالایی در ریاضیات برسند.

این بحث را در این کانال پی می‌گیریم و نظراتتان را که برای @dabes1 می‌فرستید، در کانال منعکس خواهیم کرد.

پیش از آن اما مطالعه‌ی مقدمه‌ی رساله‌ی سواد خواندن (با کتاب‌های سواد خواندن فرق می‌کند) را توصیه میکنیم. این رساله، راهنمای کار برای مدارسی بود که از برنامه‌ی بسته‌ی سواد خواندن (شاهنامه+ جانوران+ سواد خواندن) در کلاسهای سواد خواندن استفاده می‌کردند.

ارسال نظر

خوش آمدید

این یک متن تستی و قابل ویرایش است

آمار

  • بازدید امروز: 13
  • بازدید دیروز: 34
  • بازدید کل: 2862